Naujienos

I. Degutienė: „Šios valdžios bruožas – daug žadėti arba neturint dalinti“

Šios dienos „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ su žurnalistu Raigardu Musnicku kalbėjusi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, Seimo Pirmininkės pavaduotoja Irena Degutienė aptarė prasidedančią Seimo rudens sesiją ir darbų programą. I. Degutienė teigė, jog peržiūrėjusi programą pasigenda esminių, strateginių, struktūrinių reformų įvairiose srityse, apie kurias buvo skelbiama tiek prieš rinkimus, tiek ir Vyriausybės programoje.


„Ši Vyriausybė ir šios kadencijos Seimo dauguma savo pateiktoje Vyriausybės programoje buvo numačiusi struktūrines „Sodros“ reformas. Praėjo jau dveji metai, tačiau jokių pokyčių ar siūlymų mes nematome ir nežinome, kada išvysime. Taigi išvis kyla abejonių, ar išvysime, nes artėja savivaldos rinkimai, po to artės Seimo rinkimai ir, kaip žinote, prieš rinkimus valdantieji nieko nedaro ir reformos sustoja“, – teigė Seimo vicepirmininkė.
 

Kalbėdama apie aktualijas I. Degutienė teigė, jog šiandieninė situacija Europoje gali sukurti panašią situaciją kaip krizės metais, kuomet reikėjo daryti nepopuliarius sprendimus, o kiekvienas pažadas turėjo būti labai gerai pasvertas. Seimo vicepirmininkė interviu teigė, jog šiuo metu situacija pagerėjo, ekonomika auga, tačiau geopolitinė situacija gali diktuoti savo sąlygas.
 

„Žmones „penėti“ pažadais labai lengva, tačiau daug skausmingiau pažadėti ir neištesėti. Šios valdžios, ypač socialdemokratų, būdingas bruožas, daug žadėti arba neturint dalinti, o vėliau po manęs nors ir tvanas. <...> Reikia didinti minimalią mėnesinę algą, finansavimą krašto apsaugai, nes situacija pati diktuoja tokias sąlygas, tačiau reikia viską tiksliai susiskaičiuoti. Aš jau nekalbu apie tai, kad dar reikia juodai dienai pasitaupyti. Kyla klausimas, ar mes galime taip lengvai žadėti. Taigi balanso iš šiandieninės valdžios, kaip geram ūkininkui pasiskaičiavus, kiek aš susitaupysiu, kiek ir kur aš galiu išleisti – nėra“, – teigė I. Degutienė.

 

 

R. Musnickas: Seniai nesimatėme. Kaip praėjo atostogos?
I. Degutienė: Puikiai, ypač tokią karštą vasarą. Kiek galėjau, buvau su anūkais, kurių turiu net penkis.

 

R. Musnickas: Anūkai jaučia Lietuvos dvasią?
I. Degutienė: Vieni jaučia, kiti dar tam per maži. Man atrodo, kad dabar jiems svarbiausia būti su tėvais ir seneliais.

 

R. Musnickas: Buvote Lietuvoje? O kurortinius miestus mėgstate prie jūros?
I. Degutienė: Taip, Lietuva graži. Aš užaugusi kurorte, man nebesinori į jokius kurortus. Palangoje lankausi tik darbo reikalais. Įprastai prie jūros nevažiuojame, būname Druskininkuose, mano tėviškėje arba Molėtų rajone prie ežero.

 

R. Musnickas: Nesunku Tėvynės sąjungos atstovei būti Druskininkuose, kuriuos valdo socialdemokratai?
I. Degutienė: Čia politikos daryti nereikia. Gražioje vietoje užaugau, į tą pačią gražią vietą atvažiuoja mano vaikai ir anūkai, dėkoju Dievui, dar gyva ten gyvenanti mama. Taigi apie politiką Druskininkuose nekalbame.

 

R. Musnickas: Vis dėlto mūsų laidoje teks pakalbėti ir apie politiką. Prasidėjo rudens sesija. Kaip Jums atrodo, ar šioje sesijoje, be eilinių darbų, kaip biudžetas, euro harmonizavimo įstatymai, kokių nors rimtų, strateginių, reformomis kvepiančių darbų bus ar ne?
I. Degutienė: Kaip jūs teisingai pastebėjote, labai daug įregistruota įstatymo projektų, kurių dauguma yra techniniai, ypač – euro įvedimo klausimai, kurie buvo akcentuojami ir pristatant programą. Pavyzdžiui, jeigu bauda litais, ją reikia pataisyti ir perrašyti eurais, taigi tai – tik techniniai klausimai. Mes pasigendame esminių, strateginių dalykų, kurie yra nevienadieniai.
Labiausiai pasigendame struktūrinių reformų įvairiose srityse. Ši Vyriausybė ir šios kadencijos Seimo dauguma Vyriausybės programoje buvo numačiusi struktūrines „Sodros“ reformas. Praėjo jau dveji metai, tačiau jokių pokyčių ar jokių siūlymų mes nematome ir nežinome, kada išvysime. Taigi išvis kyla abejonių, ar išvysime, nes artėja savivaldos rinkimai, po to artės Seimo rinkimai ir, kaip žinote, prieš rinkimus valdantieji nieko nedaro ir reformos sustoja.
Vėlgi daug buvo kalbėta apie mokinio krepšelį, kad galbūt jis bus naikinamas, tačiau žiūrint į Vyriausybės programą nieko nematyti. Mes, politikai, tai tik analizuojam, bet kaip reikia jaustis mokyklų vadovams, mokytojams ir mokiniams, kai neaišku, kaip viskas vystysis toliau. Kalbant apie egzaminus, būta įvairių kalbų, bet konkrečių siūlymų, kuriuos galėtume atrasti rudens Seimo sesijos darbų programoje, nematome.

 

R. Musnickas: Nors kai kurie dalykai buvo socialdemokratų ir koalicinės Vyriausybės programiniai. Man atrodo apie krepšelio naikinimą jie kalbėjo prieš rinkimus.
I. Degutienė: Taip, aš apie tai ir kalbu. Praėjo dveji metai, tačiau kardinalių programinių nuostatų įgyvendinimo, įstatymų pakeitimo projektuose – nematome. Kalbant apie ekonominę situaciją, šiandien norėtųsi daugiau pamatyti inovacijų srityje. Pristatant programą, teoriškai premjeras labai vaizdžiai ir gražiai kalbėjo, tačiau paklausus, ar gali įvardinti konkrečius įstatymo projektus, kurie atspindi jo išsakytą kalbą, tų projektų nematyti. Taip pat reikia įvertinti ir šiandieninę geopolitinę situaciją. Žiema Lietuvai gali būti labai sudėtinga. Šiandien valdančioji dauguma turi matyti strategiškai, kaip gali keisis situacija ir pirmiausia – energetinių resursų srityje.

 

R. Musnickas: Kokie čia pavojai slypi?
I. Degutienė: Šiandien ryte jau girdėjome, kad Europos Sąjunga ir Amerika bandys sinchronizuotai stiprinti sankcijos Rusijai. Jeigu sankcijų paketas bus rimtas, ypač energetikos srityje, atsakas iš Rusijos tikrai turėtų atsiliepti ir Lietuvai. Šiandien jau matome, kas vyksta dujų sektoriuje Vokietijoje ir Lenkijoje, – tiekimas sumažintas. Dėl dujų, mums išsigelbėjimo šaltinis – suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, tačiau labiausiai nerimą kelia elektros klausimas. Elektros sistema yra sinchronizuota ir tiesiogiai priklauso nuo Rusijos. Taigi kyla klausimas, ar mūsų Vyriausybė tam yra pasiruošusi. Kalbėjome per Vyriausybės valandą ir buvo pasiūlyta, kad nedelsiant reikia kurti „Nepaprastos energetinės padėties planą“, ką darysime vienu ar kitu atveju, jeigu gausime atsaką po sankcijų ir embargo Rusijai.

 

R. Musnickas: O ką čia gali padaryti su elektra?
I. Degutienė: Tai ir yra tas klausimas, kurį valdžia su ekspertais, galbūt pakviečiant ir opoziciją (pas mus yra žmonių, išmanančių šią sritį), turi svartyti, nes tai jau yra valstybinis klausimas ir gali paliesti kiekvieną Lietuvos gyventoją.

 

R. Musnickas: Dar vienas klausimas. BVP prognozės mažinamos ir dėl to gali reikėti daugiau taupyti. Pats žodis nemalonus lietuvio ausiai, o dar žinant, kad krašto apsaugai bus skiriama daugiau pinigų. Iš kažkur reikės paimti, mažai vietų matyti iš kur čia galima sutaupyti. Jūs kaip politikė, kaip žmogus ne vieną kadenciją dirbantis Seime, matote iš kur galima nukirpti jeigu reikės?
I. Degutienė: Šiandien vėl esame tokioje situacijoje, kai reikia viską labai pamatuotai svarstyti ir kalbėti, pabrėžiu žodį kalbėti. Žmones „penėti“ pažadais labai lengva, tačiau daug sudėtingiau pažadėti ir neištesėti. Šios valdžios, ypač socialdemokratų, būdingas bruožas – daug žadėti arba neturint dalinti, o vėliau po manęs nors ir tvanas. Jau buvome atsidūrę panašioje situacijoje, kuomet buvo ekonominė krizė. Tada su pavydu žiūrėjome į estus, kurie, kaip geras šeimininkas, turėjo prisitaupęs, pasidėję juodai dienai „lašinių“. Taigi atėjo juoda diena, bet pas mus „Sodros“ biudžetas buvo pustuštis, valstybės biudžetas taip pat, ir gelbėkitės kaip norite. Mums teko gelbėti valstybę ir daryti tuos nepopuliarius žingsnius. Taip, jau vien ausiai nemalonu išgirsti apie taupymą, o kai savo kailiu kiekvienas žmogus pajuto pensijų sumažinimą ar įšaldymą, atlyginimų sumažinimą... Dabar situacija pagerėjo, ekonomika auga, tačiau grįžtu prie geopolitinės situacijos ir BVP augimo prognozės, apie kurias kalba Lietuvos bankas ir analitikai. Reikia didinti minimalią mėnesinę algą, finansavimą krašto apsaugai, situacija pati diktuoja tokias sąlygas, tačiau būtina viską tiksliai susiskaičiuoti. Aš jau nekalbu apie tai, kad dar reikia juodai dienai pasitaupyti. Kyla klausimas, ar mes galime taip lengvai žadėti. Taigi balanso iš šiandieninės valdžios, kaip geram ūkininkui pasiskaičiavus, kiek aš susitaupysiu, kiek ir kur aš galiu išleisti – nėra. To klausėme ne vieną kartą premjero per Vyriausybės valandą ir raštu, tačiau atsakymo nėra. Susidaro įspūdis, kad tokių minčių apskritai nėra. Valdantieji elgiasi politiškai, artėja savivaldos rinkimai, reikia pamaloninti žmones. Natūralu, ausims labai malonu, bet ar taip įvyks – abejoju, nes situacija gali keistis kiekvieną dieną, mėnesį, nes geopolitinė situacija tikrai nėra gera.
 

2014 rugsėjo 12
 

2012-12-05 Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė atidarė parodą "Žvėryno reminiscencijos"

2013-01-23 Seimo vicepirmininkė dalyvavo LRT darbuotojų apdovanojimuose "Bitinukai 2012"

Bitinukai 2012 (nuotr. G. Savickio, ELTA)
Bitinukai 2012 (nuotr. G. Savickio, ELTA)
Bitinukai 2012 (nuotr. G. Savickio, ELTA)
Bitinukai 2012 (nuotr. G. Savickio, ELTA)

Akimirkos

XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.H. Brandišauskaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.H. Brandišauskaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.Dž.G.Barysaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.Dž.G.Barysaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.H. Brandišauskaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.H. Brandišauskaitės)
XXII Lietuvos moksleivių dailės olimpiados "Mano namai" geriausių darbų pristatymas (nuotr.Dž.G.Barysaitės)
Tarptautinė konferencija "Taikos svarba žmonijos ateičiai" (nuotr. Dž. G. Barysaitės/LRS)
Tarptautinė konferencija "Taikos svarba žmonijos ateičiai" (nuotr. Dž. G. Barysaitės/LRS)
Tarptautinė konferencija "Taikos svarba žmonijos ateičiai" (nuotr. Dž. G. Barysaitės/LRS)
Tarptautinė konferencija "Taikos svarba žmonijos ateičiai" (nuotr. Dž. G. Barysaitės/LRS)
BNS nuotr.
BNS nuotr.
BNS nuotr.
BNS nuotr.
BNS nuotr.
BNS nuotr.
BNS nuotr.
2015 03 31. Kandidatų į TS-LKD pirmininkus I. Degutienės ir G. Landsbergio video konferencija su "15min.lt". BNS nuotr.
2015 03 31. Kandidatų į TS-LKD pirmininkus I. Degutienės ir G. Landsbergio video konferencija su "15min.lt". BNS nuotr.
2015 03 31. Kandidatų į TS-LKD pirmininkus I. Degutienės ir G. Landsbergio video konferencija su "15min.lt". BNS nuotr.
2015 03 31. Kandidatų į TS-LKD pirmininkus I. Degutienės ir G. Landsbergio video konferencija su "15min.lt". BNS nuotr.
2015 04 25. I. Degutienė atvyko į TS-LKD būstinę pasveikinti išrinktojo TS-LKD pirmininko G. Landsbergio. BNS nuotr.
2015 04 25. I. Degutienė atvyko į TS-LKD būstinę pasveikinti išrinktojo TS-LKD pirmininko G. Landsbergio. BNS nuotr.

2016-06-14 Gedulo ir vilties diena

Kalbėkimės
Dienotvarkė
Liepa
PATKPŠS
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
© 2020. Visos teisės saugomos